بخش مطالب >> درسی،کمک درسی و حل تمرینات >> پایه هشتم
انشا در مورد تابوت غنی و فقیر نگارش هشتم

انشا در مورد تابوت غنی و فقیر نگارش هشتم بصورت رایگان آماده دریافت است فقط  فایل وورد را دانلود کرده نام خود را می نویسید و پرینت می کنید. به همین راحتی.

 

ردیف نوع فایل تعداد صفحات اندازه فایل فرمت فایل دانلود دانلود کنید

لینک دانلود
1 word

فایلها ویرایش شده و آماده پرینت است فقط نام خود را بنویسید.
  
1 19 KB ZIP

 

انتخاب موضوع

تابوت غنی و فقیر

مقدمه

در نظر عموم مردم، ثروت وسیله ای است که انسان را خوشبخت و از هر چیزی بی نیاز می کند. کسی که ثروتمند است ( مال بیشتری دارد) توجه بسیاری را به خود جلب می کند. نگاه همه سمت ماشین لوکس او، خانه ای که از هر درش درهای دیگری باز می شود، کفش و لباس هایی که هرکدامشان قیمت اثاث خانه خانواده ای دیگر است! ، و هزاران نگاه دیگری که عده ای مردم به ثروت ثروتمندان دارند و گاهی حسرت می خورند.این ها ثروت های مادی زندگیست. اما فقر چیست؟ فقر از دیدگاه عموم مردم، محروم بودن از همان ثروتیست که ثروتمندان دارند.

تنه

هر ثروتمندی، خوشبخت و هر فقیری بدبخت نیست؛ بلکه سعادت و خوشبختی در درون و روان انسان است، نه در خارج آن، اما رسانه ها و قول مشهور مردم بر این تاکید دارند که سعادت با ثروت بدست می آید و هر کس ثروتمند باشد، همه چیز در اختیار دارد، ما ده مورد جالب برای سعادت بیان کردیم که برای بدست آوردن آن نیازی به ثروت نیست. یکی از صالحان گفته است: هر کس ثروتمندی و بی نیازیش با ثروت باشد، همچنان فقیر است و هرکس بی نیازیش در قلبش باشد، همیشه ثروتمند است و هرکس ثروتمندی اش به وسیله پروردگارش باشد، نام فقر از سرش برداشته شده است.به هرحال ثروت مورد نیاز و پسندیده است و ما آن را انکار نمی کنیم؛ اما نباید انسان بنده ی مال و ثروت باشد؛ بلکه باید مال را در خدمت اهدافی شریف و شایسته به کار گیرد. اگر مال و ثروت برای افزایش اطاعت از خدا به کار رود، ثروت و خانواده اش چه خوب و شایسته خواهد بود.فقیر واقعی کسی است از داشتن علم و دانش محروم است حتی اگر پولدارترین انسان روی زمین باشد، فقط عده ای تنگ نظر برای پولدار بودن او حسرت می خورند اما بیشتر مردم از اینکه او در جهل خویش به سر می برد، از نزدیک شدن به او دوری می کنند.جاهل (فقیر واقعی) اگر پولدار باشد تمام آن را صرف گردش و خوشی های زندگی اش می کند بی آنکه علمی بیاموزد و مطلب آموزنده ای را یاد بگیرد؛ در سخنان او بویی از ندانستن و جهل به مشام می رسد و نشست و برخواست با او عین تلف کردن وقت است. حال اگر همین فقیر واقعی علاوه بر محروم بودن از ثروت واقعی (علم و دانش) ، از ثروت ظاهری ( پول) هم محروم باشد، محروم ترین انسان روی زمین است.اما اگر ثروتمند واقعی (عالِم) دارای ثروت ظاهری (پول) هم باشد، دنیا را گلستان می کند! او می تواند با ثروت واقعی اش جاهل را علم بخشد و با ثروت ظاهری اش گدا را غنی کند.

نتیجه

(برآیند)

ثروتمند واقعی کسی است که ثروتش دانش و علم او باشد و همین دانش سبب پیشرفت دنیوی و اخروی او شود؛ حتی اگر پولی هم در بساطش نباشد، عده ای به دانش و فهم عمیق او غبطه می خورند و دوست دارند که خود را شبیه او سازند.اغنيا بايد حساب زره زره از اموالشان را بدهند و مشخص شود از چه راهي به دست آمده است و در چه راهي مصرف شده است ولي فقرا كه مال چنداني ندارند پس زودتر به حسابشان رسيدگي مي‌شود و در نتيجه اگز فقر مومني باشد زودتر از آن شخص غني كه مومن هست به بهشت خواهد رفت.

از خدا بخواهیم ثروتمند عالِم باشیم نه فقیر جاهل .

 

 

 
 

خانه   بازی