صفحه جدید سایت
^Back To Top

تصاویر تصادفی

040.jpg

آمار سایت

85102
امروزامروز27
دیروزدیروز329
این هفتهاین هفته1048
این ماهاین ماه11811
آمار کلآمار کل85102
18.206.14.135

آخرین مطالب

پربازدید ترین مطالب

فرم ورود

پایه هشتم

فعالیت صفحه 46 جغرافیای ایران دهم

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

فعالیت صفحه 46 جغرافیای ایران دهم

فعالیت صفحه 46 جغرافیای ایران دهم آماده دریافت است فقط دانلود کرده نام خود را می نویسید و پرینت می کنید.

رطانی

دانلود کنید

لینک دانلود

فرمت فایل دانلود اندازه فایل تعداد صفحات نوع فایل ردیف
zip 211KB 2

word

pdf

فایلها ویرایش شده و آماده پرینت  فقط نام خود را بنویسید

1

 

 

 

 

 

 

 

فعالیت1       شناخت محل زندگی خود      صفحه 46                نام و نام خانوادگی: . . .  . . .  . .  . . .  . . .

1 – در گروه کاری خود انجام دهید  الف) آب مورد نیاز محل زندگی شما از کجا تامین می شود؟ چاه های آب

ب)گزارشی تهیه کنید که موارد سوء مصرف آب را در منزلتان نشان دهد.   مصارف آشپزخانه:بررسی ها نشان می دهد که بین ٣٠ تا ٤٠ درصد آبی که وارد منازل می شود در آشپزخانه مصرف می شود.مضربودن پودرهای رخت شویی و مایع های ظرف شویی درمنازل و نقش آلودگی آن در آب ها و فاضلاب های ناشی از مصارف خانگی محرز شده است.بنابراین اگر استفاده از این مواد به صورت کنترل شده و محدود انجام پذیرد نه تنها سهم مهمی در سلامت خانواده خواهد داشت بلکه در مصرف کمتر آب نیز موثر می افتد. بنابراین حتی الامکان باید سعی شود شست وشوی ظروف درحجم یک لگن آب داغ انجام شود و سپس مبادرت به آب کشی کرد.در صورت استفاده از ماشین ظرف شویی برای ظرف هایی که به چربی و موادغذایی آغشته نباشند دستگاه روی کوتاه ترین چرخه تنظیم و توصیه های کارخانه سازنده دستگاه در راستای صرفه جویی در مصرف آب و انرژی جدی گرفته شود.همیشه آب آشامیدنی در بطری های دربسته و درون یخچال نگه داری شود، تا مجبور نباشیم برای رسیدن به آب سرد، شیر آب مدتی باز بماند.

برای شست وشوی لباس های خیلی کثیف، ماشین های لباس شویی اتوماتیک به مراتب از غیراتوماتیک مناسب ترند و کمتر آب مصرف می کنند در صورت استفاده از ماشین نوع دوم از تکرار در تخلیه و پرکردن آب برای شستن لباس های خیلی کثیف اجتناب کنید.

استحمام:بررسی ها نشان می دهد که برای هربار استحمام ١٢٠ لیتر آب مصرف می شود. یکی از راه های دیگر صرفه جویی در حمام آن است که لوله کشی ساختمان طوری انجام شود که با کمترین اتلاف آب، آب گرم به دوش برسد. در جاهایی که امکانات فنی اجازه می دهد می توان برای افزایش فشار آب شوینده، از شیرهای دهنده هوا در مسیر آب استفاده کرد تا با پاشانیدن آب به صورت قطرات ریز، در مصرف آب صرفه جویی شود. این روش تا ٥٠ درصد مصرف آب را کاهش می دهد.در شست وشوی دست و صورت و مسواک زدن، نیز سعی شود شیر آب کمتر باز بماند و با استفاده از یک لیوان آب این کار صورت گیرد.

حجم بالای فلاش تانک: وجود فلاش تانک های پرحجم و یا سیفون معیوب در توالت می تواند در هر ساعت ٤٠ تا ١٠٠ لیتر آب را هدر دهد. به طور نسبی یک خانواده متوسط درایران ٤٢ درصد آب تخصیص داده شده در منزل را روانه زه کش فاضلاب ها می کند.اگر در منازلی فلاش تانک های پرحجم نصب شده و تعویض آن هزینه بر است، با استفاده از ابزارآلات ساده مثل بطری های حاوی شن و قراردادن در داخل فلاش تانک از میزان مصرف اضافی آب بکاهیم. از قراردادن آجر در فلاش تانک به دلیل وجود خرده آجر و گرفتگی فلاش تانک خودداری شود.

چکه کردن شیرآب و سردوش ها:چکه کردن و بسته نشدن کامل شیر آب، می تواند تلفات بسیار زیاد آب را در پی داشته باشد. می توان میزان آب تلف شده در یک دوره زمانی را با قراردادن یک سطل در زیر شیرآب معیوب اندازه گیری کرد.

آبیاری باغچه ها:آبیاری مناسب گلدان ها علاوه بر رفع نیاز آبی و سلامت گیاه در صرفه جویی آب نیز موثر است. آبیاری بی دلیل و غیرضروری باغچه ها و درختانی که به آب کم نیاز دارند، نه تنها خاک را از موادغنی غذایی تخلیه می کند بلکه سبب روییدن علف های هرز و جذب آب توسط آن ها می شود.یکی ازراه های صرفه جویی استفاده از سیستم های چکه ای و قطره ای است که مصرف آب را تا ٥٠ درصد کاهش می دهد. آب دادن در ساعات خنک روز و وجود برگ در اطراف گیاه که قابلیت نگهداری رطوبت را در خاک دارد سبب مصرف کمتر آب می شود.

شست وشوی اتومبیل:نخست پیشنهاد می شود که شست وشوی ماشین در بیرون از منزل و در کارگاه های مخصوص این کار انجام داده شود. اگر به هر دلیل این کار درخانه صورت می پذیرد باید از رهاکردن شیلنگ باز آب خودداری شود. بهتر است شستن اتومبیل با حداقل آب در حجم یک یا دو سطل آب انجام شود. در این مواقع به یاد داشته باشیم روزانه هزاران انسان در اثر کمبود آب جان خود را از دست می دهند.

استفاده از آب برای زباله زدایی و نظافت: برای تمیزکردن کف حیاط و یا پله های آپارتمان، جارو و سایر وسایل تمیزکننده ها، جایگزین شیلنگ آب شود.

پ)داستانی بنویسید که آینده مردم شهری را نشان بدهد که منابع آب خود را از دست داده اند. چاه های شهر خشک شده اند و آب کمی باقی مانده است . یک با در روز کامیون ها آب می آورند صف بزرگی از آدم ها تشکیل شده است هر از گاهی در صف درگیری می شود. نصف وقت مردم در صف آب تلف می شود. هر لیتر آب 500000 ریال فروخته می شود . مردم بی پول به افرادی که اب می برند حمله می کنند و آب آنها را می گیرند . افراد زیادی از بی آبی مرده اند و بقیه مردم هم در وضع خوبی نیستند.

2 – با کمک هم گروه های خود ، گزارشی تهیه کنید که اگر آب منزل شما برای یک هفته قطع شود ، چه مشکلاتی خواهید داشت؟ چه راه کارهایی پیشنهاد می کنید؟آب برای خوردن وجود نخواهد داشت ، دست ها کثیف می مانند ، ظرف ها کثیف می مانند ، آب برای شستشو وجود ندارد و کثافت و آلودگی همه جای خانه را بر می دارد، همه کثیف شده و حمام نکرده اند و بو میدهند. از همسایه و دوستان و آشنایان آب میگیریم و در ظروف مختلف به خانه می آوریم.