صفحه جدید سایت
^Back To Top

تصاویر تصادفی

018.jpg

آمار سایت

85119
امروزامروز44
دیروزدیروز329
این هفتهاین هفته1065
این ماهاین ماه11828
آمار کلآمار کل85119
18.206.14.135

آخرین مطالب

پربازدید ترین مطالب

فرم ورود

مطالب و مقالات

عوامل شکل گیری مسیر رودها

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

عوامل شکل گیری مسیر رودها

عوامل شکل گیری مسیر رودها آماده دریافت است فقط دانلود کرده  و پرینت می کنید.

دانلود کنید

لینک دانلود

فرمت فایل دانلود اندازه فایل تعداد صفحات نوع فایل ردیف
zip 154KB 1

word

PDF

فایلها ویرایش شده و آماده پرینت  فقط نام خود را بنویسید

1

 

 

 

 

 

 

عوامل شکل گیری مسیر رودها

علت منحنی بودن رودخانه ها

دلیل انحنا و کج شدن مسیر رودخانه ها به عوامل زیادی بستگی دارد اما سه تا عامل خیلی تاثیر دارند :

 1- گذر زمان                2- جنس خاک بستر رودخانه           3 - عوامل طبیعی.

1 – گذر زمان : هر چقدر زمان بیشتری می گذرد مقدار ساییدگی بیشتر می شود و آب مقدار بیشتری از خالک و سنگ ها را با خود می برد مانند سوها که هی کشیده می شود و هرچه بیشتر کشیده بشود ساییدگی بیشتر می شود و عمق آن هم افزایش می یابد. آب ممکن است به آرامی تغییر جهت بدهد اما پس از آنکه مسیر جدید و بهتری پیدا کندویا شیب بیشتری پیدا کند سرعت می گیرید و خیلی سریع تغیید جهت می دهد.

2 - جنس خاک بستر رودخانه : جنس خاک خیلی تاثیر دارد هرچه خاک یک نقطه یا منطقه استحکام کمتری داشته باشد آب به آن سمت تغییر جهت پیدا می کند و می ساید و منحنی جدید در جریان آب پدید می آید.  

3 – عوامل طبیعی : عوامل طبیعی تاثیر زیادی در شکل گیری مسیر رودها دارد. از عوامل طبیعی تاثیر گذار در جهت و جریان رودخانه می توان به  جهت باد و جریان های هوایی  ، شیب دره ها و کوه های کنار رود، گیاهان و درختان و ریشه های آنها ، موجودات و حشرات و کرم های اطراف رودخانه ، تر و خشک شدن متناوب خاک و دیواره ها ، یخ بستن و آب شدن متناوب خاک دیواره ها ، اسیدی یا بازی شدن آب یا خاک و سیل  اشاره نمود. شما در نظر بگیرید آب در محل هایی که پوشش گیاهی بیشتر و ضخیم تری وجود دارد فرسایش کمتری دارد و در محل های با پوشش گیاهی کم فرسایش بیشتری دارد در نتیجه مسیر رودخانه به سمتی که پوشش گیاهی کمتری دارد تغییر پیدا می کند .    

 حالا مثال می زنم تا بهتر متوجه بشوید. این مثال می تواند هر چیز طبیعی دیگه ای هم باشد و من برای متوجه شدن شما اینطوری مثال می زنم. فرض کنید یه موش می آید کنار بستر رودخانه لانه می سازد خوب موش روی هوا نیست بلکه زیر خاک است ، سوراخی را که موش کنده کم کم توسط آب رودخانه اشغال می شود و تبدیل به مسیری هرچند کوچک برای آب رودخانه می شود ، به مرور زمان این شکاف عمیق تر می شود و آب مسید خودش را کج می کند. ان سمت رودخانه به خاطر اینکه آب کمتری رفت و آمد می کند و شتاب کمتری دارد ، توسط خاط کف رودخانه پر می شود و اینگونه می شود که اولین منحنی به وجود می آید. اولین منحنی شاید مثلا 5 سال طول بکشد که ایجاد بشود اما دومین منحنی و منحنی های بعدی خیلی زود درست می شوند ، چرا؟ جواب آن کاملا مشخص است ، شتاب ناشی از منحنی اول می آید به این طرف رودخانه که بستر سافی دارد ، کم کم آنجا را هم شکاف می دهد و یکی پس از دیگری منحنی درست می شود. از طرف دیگر ، آب همیشه می خواهد از کوتاه ترین و شیب دار ترین مسیر حرکت کند ، همین حالا اگر مقداری آب روی زمین بریزید می بینید که به صورت مستقیم حرکت نمی کند ، سنگ ریزه ها را دور می زند و به شکل منحنی در می آید . در مورد رودخانه ها هم همین مسئله صادق است فقط ابعاد بزرگتر دارد.